Plášť bezprašný

Bezprašný plášť

Úvod » Oděvy čisté a antistatické » Bezprašný plášť

Bezprašný chirurgický operační plášť

Antistatické oděvy Zkušenosti s výrobou pracovních oděvů pro čisté prostory, jejichž funkcí ochranných pomůcek a OOPP je zamezit úletu částic z oděvu (nesmí je uvolňovat) a odfiltrovat částice emitované ze spodního ošacení a pokožky nositele, vedly k rozhodnutí připravit výrobu bezúletových operačních plášťů.

Charakteristika operačních plášťů
V chirurgické praxi běžně používané bavlněné pláště mají řadu dobrých vlastností (propustnost pro vzduch a vodní páru, absorci vlhkostí, možnost opakované údržby praním při teplotě kolem bodu varu vody, možnost sterilizace parou apod.). Na druhé straně mají i vlastnosti z klinického hlediska nepříznivé. K nim patří zejména úlet prachových částic tvořených hlavně úlomky bavlněných vláken. V průběhu používání plášťů se vlivem opakovaného praní úlet částic zvyšuje. Uvolněné částice mohou být zdrojem přenosu mikroorganismů na nich uchycených. Nebezpečné jsou zejména částice o velikosti nad 5 mí. Nepříznivou vlastností bavlněných plášťů je propustnost pro tekutiny (se zvláštnícm zřetelem na přenos HIV).
Uvedené důvody vedly přední výrobce oděvů pro zdravotnictví k vývoji nového typu operačních plášťů, které zabrňují úletu částic a v určitých částech jsou nepromokavé.

Použití bezúletových operačních plášťů přináší výrazné snížení prašnosti v místě činnosti chirurga s následným snížením kontaminace mikroorganismy. Znamená tedy prevenci nosokominálních nákaz a ve svém důsledku i zkrácení průměrné pooperační hospitalizace. Bezúletový operační plášť vyvinula firma a.s. Pro díly, u kterých se nevyžaduje nepromokavost, se používají materiály mnohonásobně v praxi ověřené na oděvech pro čisté prostory ve farmacii, kde se rovněž opakovaně perou a sterilizují. Pro nepromokavé díly je použit materiál francouzské firmy DMC. I tento materiál je prakticky ověřen včetně nezbytných testů, které předcházely jeho uvedení na západoevropský trh.


Popis operačního pláště - CHIPL 310

Operační plášť je zhotoven z tkanin z PESh, které nevykazují úlet prachových částic a zamezují průniku částic z těla a spodního ošacení nositele do okolního prostředí. Přední díly a rukávy jsou nepropustné pro kapaliny. Díky malému podílu elektrovodivých vláken je plášť trvale antistatický.
Použité materiály zamezují zcela průniku částic velikosti nad 5 mí do okolního prostředí, z 85% filtrují částice o velikosti 0,5mí.

Materiál s hydrofobní úpravou (přední díly, rukávy) podle testů prováděných ve Francii snižuje průchod mikroorganismů v tekutinách na pouhých 0,13% (test biokontaminace dle metodiky IFT Lyon 1993) a průchod mikroorganismů ve vzduchu vylučuje (Metoda BAG-20).

Tkanina na přením díle a rukávech je opatřena účinnou hydrofobní úpravou, zajišťující nepromokavost pro krev a další tekutiny. Úprava odolává praní a sterilizaci a i po opakované údržbě odolává průniku vody při tlaku 500 mm vodního sloupce. Zadní díly jsou zhotoveny z tkaniny bez hydrofobní úpravy, která je lehčí a prodyšňější.
Operační plášť má dvojité zavazování tkanicemi na zdním díle. Tkanice na vnější straně mají odlišnou barvu od tkanic na straně vnitřní. Tkanice se v pase zavazuje vpředu. Rukávy jsou jednodílové (nedělené), šev je umístěn na horní straně. Rukávy mají pružné pletené lemy z PESh.
Tento operační plášť je dodáván v provedení UNI (jednotně dámské i pánské) ve velikostech S,M,L,XL a XXL.


Certifikace operačního pláště

Operační pláště, resp. materiály na jejich výrobu, byly úspěšně podrobeny testování

- na zdravotní nezávadnost v TZÚ Brno
- z hlediska kontaktu s kůží (vyšetření mikrobiololgické, chemické a dráždivosti) v SZÚ Praha a jejich výroba byla projednána na MZČR.

Následně byla provedena nepovinná certifikace pláště CHIPL v TZÚ Brno, která prokázala, že výrobek se shoduje s technickými předpisy, jmenovitě s technickými požadavky na ergonomii, rozměry oděvu, nedráždivost, změnu rozměrů po údržbě, pevnost v tahu, filtrační efekt, povrchový a průchozí měrný odpor, značení oděvu a je hygienicky nezávadný.
Praktické (klinické) zkoušky se uskutečnily na chirurgických odděleních FN v Brně Bohunicích a FN v Olomouci. Ve všech případech byly pláště hodnoceny velmi příznivě. Zvláště cenné je vyjádření z FN v Brně Bohunicích, která má zkušenosti z používání obdobných plášťů firmy 3M - pláště byly hodnoceny jako zcela srovnatelné, avšak trvanlivější ( větší pevnost materiálu po 50 cyklech praní a strilizace).


Údržba operačního pláště

Znečištění operačního pláště se poměrně snadno odstraňuje, údržba je proto jednoduchá. Operační pláště se doporučuje prát při teplotě lázně 60°C běžnými pracími prostředky v bubnové pračce. Sterilizovat parou 20 minut při 134°C. Máchání musí odstranit všechny zbytky pracího prostředku. Nepoužívat antistatické prostředky.


Hlavní strana Kontakty O nás
+420 311 537 090

Široký sortiment ochranných a pracovních pomůcek. Navštivte náš centrální sklad v Hořovicích, nebo některou z poboček.